FAQ

1. Jakou má vlas strukturu?

Lidský vlas (neboli chlup) můžeme dělit na dvě části; vlasový stvol nad povrchem kůže a vlasový kořen (cibulku), která je pod povrchem pokožky. Kořen vlasu je umístěn ve vlasovém folikulu, jehož součásti jsou potní a mazové žlázy. Vlasový stvol se skládá ze 3 vrstev; kutikula, kortex, medula. Kutikula vnější je šupinatý obal vlasu, který ho chrání před vnějšími vlivy.
Kortex tzv. vláknitá vrstva, jejíž součástí jsou i barevné pigmenty, medula je dřeň vlasu, která vyživuje vlas (u dlouhých vlasů však není v celé délce). Při řezu pod mikroskopem by vlas mohl připomínat řez peckovitého ovoce (jádro-dřeň-slupka).

2. Jak často mám vlasy umývat?

Každý člověk je jiný a potní a mazové žlázy každého fungují také jinak. Obecně můžeme říci, že pro normální vlas a pokožku je optimální mytí vlasů 1–2krát týdně. Neznamená to ovšem, že nemůžete vlas umývat vícekrát. Upozorňujeme však, že čím častěji budete vlas a pokožku umývat tím více se vlasy budou mastit (voda totiž zbavuje vlas přirozeného mazu, který vlas i pokožka potřebuje pro přirozenou ochranu). Díky odebrání jeho přirozenému prostředí bude množství mazu produkováno častěji. Pokud tedy vaše vlasy nejsou zatěžovány kouřem, zvýšenému prašnému prostředí nebo přemírou laku, nechte vlasy i pokožku odpočinout a každodenní mytí se pokuste omezit alespoň na jednou za 2 dny.

3. Jak poznám, že vlasy potřebují například masku, kůru apod.?

Pokud máte vlasy přírodní, tedy bez nějaké chemické úpravy (barva, melír, trvalá ondulace) je vlas schopen se sám chránit. Máte-li však vlasy s délkou cca 20 cm je nutné používat po mytí regeneraci, a to v podobě kondicionéru. Kondicionér na vlasy může být buď oplachový, nebo bez oplachování.
Vlasy po chemické úpravě musíme regenerovat častěji. Pokud se vlas zdá vysušený a lámavý regenerační zábaly (tzv. masky) můžeme provádět 1–2krát do měsíce nebo dle pocitu potřeby. Poškozený vlas je matný, lámavý a bez života.

4. Mám používat šampon a kondicionér při každém mytí?

Ano, pokud vlasy umýváte, je nutné použít vhodný šampón, a to podle typu vlasů. Protože šampón vlas tzv. otevírá je nutno ho po umytí zavřít. K tomu používejte kondicionér, který obsahuje složky s kyselým PH. Díky tomu se vlas uzavře a je chráněn před vnějšími vlivy prostředí. Na trhu se nově objevují kondicionéry tzv. bezoplachové, které jsou lehké, vlasy nemastí, jejich použití je snadné, rychlé a praktické. Navíc vlas chrání delší dobu, jejich obsahem je často i UV faktor.

5. Jak často se mají vlasy stříhat?

Průměrná rychlost růstu vlasů je 1–1,5 cm za měsíc. Vždy záleží na tom, jaký máte účes. Pokud chcete udržovat krátký střih, stříhání vlasů doporučujeme pravidelně po 4–5 týdnech. Pokud chcete vlasy nechat růst (do délky) nebo je máte dlouhé, pak je zastřihávání konečků ideální po 6–8 týdnech. Je totiž rozdíl mít vlasy dlouhé a krásné.

6. Mohu barvit vlasy každý měsíc, 14 dní, týden?

Barvení vlasů je chemický zásah do vlasů. Samozřejmě vždy musíme přihlédnout k typu vlasu. Pokud jsou vlasy šedivé potřebují barvení častěji než vlasy přírodní. Jestliže vlasy dostatečně regenerujete, můžete je barvit i po uplynutí 3 týdnů. Ideální barvení vlasů je však jednou za 4–5 týdnů. V tomto případě barva z vlasu není zcela vymytá, a proto není nutné barvit celou délku vlasů. Barvu naneseme jen ke kořínkům vlasů a do konců je pouze tzv. zatónujeme zhruba 15 min. před umytím.

7. Co je lepší barvení nebo přeliv?

Nedá se s jistotou říct co z daných úkonů je pro vlasy lepší. Barva na rozdíl od přelivů je trvalejší, proto také permanentní. Přeliv je šetrnější díky slabšímu vyvíječi, avšak nevyhovuje příliš šedivým vlasům, protože nemá schopnost probarvit vlas do hloubky. Tedy; pro barevné tónování je přeliv dostatečný, pro změnu odstínu (na světlejší) je nevhodný.

8. Škodí vlasům barvení, melírování či trvalá?

„Neškodí“, a to v případě, že vlas po jakékoli chemické úpravě regenerujete, prodlužujete jeho pružnost a vitalitu. Samozřejmě, že barvení, melírování či trvalá ondulace je chemický zásah do vlasu, a čím častěji tyto úkony budeme dělat, tím více vlasu musíme věnovat důkladnější regenerační péči.

9. Mohu si žehlit vlasy každý den?

Ano vlasy lze žehlit každý den, pod podmínkou, že použijete přípravek určený k žehlení vlasů (pod žehličku). Pokud nebude používat vhodné přípravky, může být vlas pod častým vlivem tepla příliš vysušený.

10. Doporučíte mi nějakou dobrou žehličku na vlasy?

Český trh nám nabízí řadu značek vyrábějících vlasové žehličky. Záleží na tom, kolik jste ochotni do výrobku investovat. Pozor ale na parametry, které by každý dobrý výrobek měl mít. Dobrá žehlička by měla mít sklo-keramický povrch nebo teflon s keramikou, možnost regulace teploty, termostat, popřípadě zaoblené okraje. Nejlepší jsou však tzv. ionizační žehličky. Moje oblíbená značka žehličky je Remington.

Vlasové přípravky Young a Trend-up, se kterými ošetřujeme vlasy v našem kadeřnictví.

11. Jak poznám šikovného kadeřníka?

Dobrý kadeřník by měl pochopit vaše požadavky. Měl by umět odhadnout kvalitu vlasů a být schopný určit i vhodnou vlasovou péči. Po první návštěvě musíte odcházet spokojeni!

12. Škodí vlasům prodlužování či trvalé narovnání?

Každý s těchto dotazů je odlišný. Prodlužování vlasů je mechanická práce, ale narovnávání vlasů je chemický úkon. Pokud vlasy dobře ošetřujete, nemusíte se obávat většího poškození vlasů.

13. Jak poznám kvalitní přípravky na vlasy (šampon, kondicionér)

Nechte si doporučit vhodné vlasové přípravky od svého kadeřníka. Kadeřník totiž zná vaše vlasy a je schopný odhadnout co sedí jak vaší pokožce, tak i vašim vlasům. Kvalita se ovšem neposuzuje dle ceny a reklamní kampaně na výrobek. Kvalitu určí spokojený zákazník.

14. Jak pečovat o vlasy v zimě?

V létě i v zimě vlasy trpí. Pro obojí období jsou vlasové přípravky téměř identické. Ve velkých mrazech vlasy chraňte přikrývkou hlavy, aby vlas nebyl vystaven příliš velkému mrazu. Důsledkem silnému mrazu jsou vlasy vysušené a elektrizují. Používejte vhodné hydratační a ochranné spreje.

15. Jak pečovat o vlasy v létě?

Používejte hydratační spreje s ochranným UVA a UVB faktorem. Nevystavujte vlasy zbytečně přímému slunci. Ideální jsou olejíčky určené přímo pro letní sezónu.

16. Jak chránit vlasy, když jedu k moři?

Přibalte si na cesty k opalovacímu krému také ochranné oleje nebo spreje určené na ochranu vlasů před sluncem či mořskou vodou. Nechcete mít vlasy vysušené? Před vstupem do moře si vlasy natřete kondicionérem, tak jako při mytí, kondicionér nesplachujte, voda ho vyplaví v moři sama a vaše vlasy budou ochráněny. Po plavání vlasy opláchněte čistou (nesolenou) vodou a vlasy hydratujte olejíčkem nebo hydratačním sprejem s UVA a UVB faktorem.

17. Je dobré barvit vlasy, než jedu k moři?

Ano vlasy klidně obarvit můžete, ale počítejte s tím, že mořská voda a ostré slunce vám barvu z vlasů vytáhne, tzv. barvu vyšisují. Záleží tedy na vás, zda vlasy obarvíte po dovolené nebo před ní.

18. Jak zastavit vypadávání vlasů + které přípravka jsou vhodné?

Nejdříve je třeba zjistit, proč vlasy začaly padat. Na jaře je padání vlasů častější, ale neděste se, je to totiž přirozený proces obměny vlasů. Mezi další důvody může patřit zdravotní problém, užívání léků, stres ale i těhotenství, které způsobuje hormonální změny v těle. Obohaťte svůj organizmus vitamíny a minerály. Nejlépe přirozeně – ve stravě nebo vitamínovými doplňky. Nedostatek hořčíku, vápníku i zinku může vlas oslabit. Ale i další stopové prvky a minerály jsou důležité. V lékárně je k sehnání celá škála vitamínových doplňků. Začněte ale nejdříve u sebe, zjistěte, proč se tak děje. Poraďte se se svým lékařem o vedlejších účincích léků, které užíváte. Vhodné jsou i posilující šampóny, výživné ampule na masáž vlasové pokožky (prokrvením kůže stimulujete vlasové cibulky). Důležité je vytrvat s užíváním posilujících výrobků nejméně 3 měsíce, teprve poté mohou být změny viditelné.

19. Co dělat, když mi vlasy hodně elektrizují?

Vlasy elektrizují kvůli statické elektřině (šály, čepice) nebo kvůli nedostatečné hydrataci vlasů. Hydratujte vlasy použitím bezoplachového kondicionéru BH-phase od značky Trend-up (můžete použít i na vlasy suché bez pocitu zmaštění).

Bezoplachový kondicionér

Máte-li na nás další dotazy, napište nám svůj dotaz e-mailem a vaši otázku s odpovědí zde doplníme.